marillion

Być może nie słyszałeś o zespole Marillion, ale bezpośrednio lub pośrednio prawie na pewno odczułeś wpływ jednej z najlepiej strzeżonych tajemnic sceny muzycznej Wielkiej Brytanii.
Obecnie każdy muzyk, artysta, pisarz lub początkujący przedsiębiorca może szybko stworzyć kampanię crowdfundingową, wykorzystując którąś z uznanych firm, takich jak PledgeMusic czy Kickstarter. Rzecz jasna nie zawsze tak było i artyści poszukujący sposobów odkrycia bądź sfinansowania swych projektów mieli niewielki wybór, ograniczający się do podpisania często niekorzystnej dla siebie umowy, prowadzącej do zrzeczenia się części praw czy wręcz wyzysku. Można przyjąć, że każdy artysta ma wobec grupy Marillion pewien dług wdzięczności, ponieważ obecnie istnieje także inny sposób.
Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych fani zasponsorowali Marillion trasę po Stanach Zjednoczonych, przekazując grupie 60 tysięcy dolarów w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w nowo powstałym Internecie. W 1997 roku zespół stworzył własną stronę internetową (pierwszą rock’n’rollową stronę w Wielkiej Brytanii) i rozpoczął coś, co miało na zawsze zmienić scenę muzyczną. Przy wsparciu zapalonych fanów Marillion ominął konwencjonalny przemysł fonograficzny, przejął kontrolę nad swoją przyszłością i poszedł własną drogą. Kolejny album grupa zatytułowała marillion.com i raz na zawsze przegoniła widmo nacisku i wpływów wytwórni fonograficznej. Zespół założył własną wytwórnię płytową o trafnej nazwie Intact („Nietknięty”). W ten sposób zespół uwolnił się, by wyprodukować najlepszą muzykę w karierze.
W 2001 roku za sprawą albumu Anoraknophobia Marillion dokonał przełomowego kroku, prosząc fanów, by zamówili w przedsprzedaży album na dwanaście miesięcy przed jego premierą. Każdy, kto to zrobi, miał otrzymać płytę w specjalnym opakowaniu, które na liście „podziękowań” będzie zawierało ich nazwisko. Zarejestrowała się niezwykła wtedy liczba dwunastu tysięcy osób, które pomogły nie tylko sfinansować nagranie, ale także stworzyć budżet na reklamę albumu. W ten sposób zespół wymyślił „crowdfunding” (formę finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność). Nie było to jednorazowe wydarzenie; w ten sposób zespół sfinansował szereg albumów. Model biznesowy „crowdfundingu” został od tego czasu przyjęty na całym świecie, by finansować muzykę, film i sztukę, które w przeciwnym razie nigdy by nie powstały.
Muzyka Marillion jest z racji swej natury trudna do zaszufladkowania, ale można ją w przybliżeniu opisać jako „eksperymentalny muzycznie emocjonalny rock” dopełniony przez inspirujące, uduchowione teksty – potężna i poruszająca mieszanka, która wśród tych, którzy jej doznają, wywołuje niezwykłe oddanie. Liczba fanów Marillion na całym świecie jest imponująca i są oni bardzo zaangażowani, często podróżując tysiące kilometrów, by wziąć udział w koncertach. Nic dziwnego, że zespół był dobrze przygotowany, by wykorzystać pokładaną w nim wiarę i zaufanie, aby zapewnić alternatywny sposób działania w przemyśle muzycznym.
Po ponad trzydziestu latach zespół nie zwalnia, a nowe pokolenia młodych fanów odkrywają muzykę Marillion dla siebie. A jest jej mnóstwo. Z katalogiem liczącym 18 albumów, muzyką opartą na wielu gatunkach, Marillion można uznać za zespół progresywny nie tylko muzycznie, ale niemal w każdym sensie.
Zespół ewoluował w dynamiczną i międzynarodową muzyczną siłę. Dla tych, którzy kochają Marillion, zespół jest czymś wyjątkowym. Dla niewtajemniczonych to potencjalny romans, który czeka, by się przydarzyć.
23 września 2016 roku grupa wydała osiemnasty album studyjny, Fuck Everyone And Run (F E A R), który otrzymał wiele świetnych recenzji. We wrześniu 2017 roku Marillion otrzymał nagrodę UK Prog Awards w kategorii „Zespół roku”.
Od wydania ostatniego albumu zespół intensywnie koncertuje, grając między innymi w słynnej Royal Albert Hall w Wielkiej Brytanii oraz w Japonii. Marillion będzie kontynuował tę trasę w 2018 roku, odwiedzając m.in. USA, Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy i wiele innych krajów.
 
 
Członkowie Marillion:
Steve Hogarth – śpiew i teksty (od 1989)
Steve Rothery – gitara (od 1979)
Mark Kelly – instrumenty klawiszowe (od 1981)
Pete Trewavas – gitara basowa (od 1982)
Ian Mosley – perkusja (od 1984)
 
Byli członkowie Marillion:
Fish – śpiew i teksty (1981-1988)
Doug Irvine – gitara basowa (1979-1980)
Brian Jellyman – instrumenty klawiszowe (1979-1981)
Diz Minnett – gitara basowa (1981–1982)
Mick Pointer – perkusja (1977-1983)
Andy Ward – perkusja (1983)
John Martyr – perkusja (1983)
Jonathan Mover – perkusja (1984)
Andy Glass – gitara (1977-1978)
Neil Cockle – instrumenty klawiszowe (1977-1978)
Martin Jenner – gitara (1977-1978)
 
 

Marillion with Friends from the Orchestra (2019)
F.E.A.R. (2016)
Sounds that can't be Made (2012)
Less is More (2009)
Happiness is the Road - double album (2008)
Somewhere Else (2007)
Marbles - double album (2004)
Anoraknophobia (2001)
Marillion.com (1999)
Radiation (1998)
This Strange Engine (1997)
Afraid of Sunlight (1995)
Brave (1994)
Holidays in Eden (1991)
Seasons End (1989)
Clutching At Straws (1987)
Misplaced Childhood (1985)
Fugazi (1984)
Script for a Jester's Tear (1983)
 
Pełna dyskografia Marillion - tutaj