HISTORIA cz. V

2010-09-04 00:31

Historia Marillion (część 5)

…2008
Płyta Happiness is the Road została wydana przez Internet, tylko w Polsce i USA ukazała się w postaci krążka CD. Zaraz po wydaniu albumu Marillion wyruszył w trasę. Pierwsza część trasy trwała do grudnia i objęła miasta; Inverness, Glasgow w Szkocji, Newcastle, Bristol, Leeds, Manchester, Bournemouth, Dudlmy, Nottingham, London, w Anglii, Heerhugowaard, Zwolle, Tilbury, Nijmegen w Holandii, Cologne w Niemczech, Lille we Francji. Trasa była wyjątkowa, zaczynała się i kończyła od utworów z nowej płyty, utwór tytułowy stał się niemal hymnem. Na uwagę zasługuje także niezwykłe wydanie Out of his Word, podczas którego można było obejrzeć niezwykły film tragicznym wypadkiem łodzi w kulminacyjnym momencie. Jednak trasa była wyjątkowa jeszcze z jednej przyczyny, ponieważ w całości, wszystkie koncerty były rejestrowane i można było je zakupić w formie download na stronie Marillion. Dodatkowo materiał z Londynu ukazał się w limitowanym nakładzie na płycie CD, który wyprzedał się w kilka minut na stronie Marillion (po kilku miesiącach został udostępniony ponownie w limitowanej sprzedaży). Każdy mógł zakupić maksymalnie jeden taki egzemplarz. Natomiast materiał z Cologne w Niemczech ukazał się w ramach Christmas 2009, rok później na DVD. Było to pierwsze pełno wymiarowe DVD Marillion wysłane do członków Fan Klubu za darmo.

2009
Po przerwie świątecznej zespół wrócił na drugą część trasy Happiness is the Road i tym razem zawitał także do Polski. W ramach drugiej części trasy odwiedził miasta; Oslo w Norwegii, Brighton w Anglii, Bordeaux, Toulouse we Francji, Barcelone w Hiszpanii, Lyon we Francji, Arezzo we Włoszech, Strasburg ponownie Francja, Munich w Niemczech, Pragę w Czechach, Kraków, Warszawę, Gdańsk w Polsce, Berlin, Hamburg w Niemczech, Zoetermeer w Holandii, oraz Paryż we Francji, który zakończył trasę. Koncerty w Polsce były wspaniałe, niezwykle żywiołowe, szczególnie w Gdańsku gdzie Marillion w składzie ze Stevem Hogarthem grał pierwszy raz, było bardzo zimno, zupełnie odwrotnie do koncertu w Poznaniu w 2007 kiedy było zbyt ciasno i zbyt gorąco, ale oba te koncerty przejdą do historii za to że były tak nie zwykłe.  

Zaledwie miesiąc po zakończeniu trasy Marillion zagrał na Marillion Weekend 2009, które co dwa lata są organizowane już od 2002 roku. Tym razem w CenterParcs – Port Zelande w Holandii. Albumem, który tym razem został odegrany w całości był Seasons End z 1989 roku, minęło dokładnie 20 lat od jego ukazania a 30 lat od powstania Marillion. Właśnie pod znakiem 30 rocznicy odbył się kolejny wieczór podczas tej imprezy i Marillion zagrał po jednej piosence z każdego roku swej działalności. W niedzielę Fani dostali z kolei najdłuższe utwory jakie Marillion nagrał za czasów Steve’a Hogartha. Wszystkie do tej pory imprezy w ramach Marillion Weekend zostały wydane na CD lub DVD i nie inaczej było tym razem. Ponad rok później materiał z Holandii trafił na dwa albumy CD oraz trzy płytowy box DVD. Jednak w 2009 roku dobył się jeszcze jeden Marillion Weekend, pierwszy raz za oceanem, w Montrealu w Kanadzie. Był praktycznie taki sam, te same koncerty, ale już bez zakwaterowania i wyżywienia i pozostałych atrakcji jakie towarzyszyły imprezie w Holandii na zamkniętym terenie. Podczas miesiąca przerwy między tymi Weekendami a końcem trasy Happiness, Marillion wydał kilka ciekawych wydawnictw; dwupłytową edycję Happiness is the Road, która wydana została w normalnym pudełku, nowy album Steve’a Rotherego w ramach The Wishing Tree pod tytułem Ostara (Steve nawet zagrał kilka koncertów m.in. podczas Marillion Weekend), DVD His Strange Convention, dokumentujące Marillion Weekend 2007, album koncertowy Happiness is the Cologne, który ukaże się później na DVD. Oczywiście ukazały się wszystkie pozostałe koncerty z trasy Happiness w formie download, także te z Polski. Na wiosnę pojawił się szalony pomysł, aby Steve Hogarth w czerwcu zagrał w Polsce koncerty w ramach H-Natural – One Man Show. Było wiele pomysłów, ale w końcu jego dotychczasowa polska agencja koncertowa zaplanowała trzy występy w Polsce; w Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Ten w Poznaniu został odwołany z powodu braku zainteresowania. Natomiast odbyły się dwa: 19 czerwca w Palladium w Warszawie, oraz 20 czerwca w Krakowie w Klubie Rotunda. Warszawski był wspaniały, długi, natomiast podczas krakowskiego wysiadł prąd. Jednak koncerty cieszyły się małym zainteresowaniem, prawdopodobnie przez złą organizację.

 

Koncerty w ramach Happiness is the Road w Polsce wyprzedały się do ostatniego biletu. Agencja widocznie myślała że znów łatwo zarobi. Jednak stało się inaczej, nie tylko smutno wyglądały puste sale, ale także straciliśmy Marillion podczas kolejnej trasy. Bo właśnie przed wakacjami Marillion nagrywał niezwykły album, gdzie na nowy w wersjach akustycznych nagrał niektóre piosenki. Album Less is More zawiera dwanaście piosenek i ukazuje się 2 października. Trasa trwa do końca roku i jeszcze w 2010, ale Marillion do Polski nie przyjechał, a był po sąsiedzku niemal wszędzie. Wcześniej Marillion zagrał jeszcze na dwóch festiwalach wakacyjnych; Sweden Rocks Festiwal w Solvesborgu, oraz w Palace of Winter Sports, w Sofii w Bułgarii. W wakacje tym razem EMI przypomniało sobie o Marillion i ich Fanach i wydało zremasterowaną wersję płyty The Thieving Magpie, oraz pierwszy raz na CD albumy Recital of the Script oraz Live from Loreley, zawierające niepublikowane dotąd dodatkowe piosenki. Albumy wydane były wcześniej w postacji DVD a pierwotnie kaset VHS.
Marillion uruchamia internetową platformę RTV, czyli tak zwana telewizja Marillion, gdzie za pośrednictwem video-pocztówek, przekazuje Fanom co aktualnie dzieje się w zespole, nad czym pracują, co planują itd. Ukazuje się także nowy trzeci już album Transatlantic pod tytułem The Whirlwind, kolejny Cash Course, tym razem posiadający piosenki także z nowej płyty, oraz w licznie 2000 numerowanych sztuk na Winylu, album Happiness is the Road, wydany pięknie na czterech płytach.

     
Trasa Less is More także została wydana w formie downolad i objęła do końca roku następujące miasta; Brighton w UK, Leiden, Eindhoven, Heerlen, Groningen, Leeuwarden, Den Haag w Holandii, Paris we Francji, Luxemburg City w Luxemburgu, Hamburg, Oberhausen w Niemczech, dwa koncerty w Oslo w Norwegii, Helsinki w Finlandii, Tallinn w Estonii, Wilno na Litwie, Riga w Łotwie, Madrid, Barcelona w Hiszpanii, Rzym we Włoszech, Basel w Szwajcarii, Cornwall, Burnley, Leamington, Glasgow w UK, Dublin w Irlandii, oraz na koniec dwa razy w Londynie. Ten ostatni prawdopodobnie zostanie wydany na blue-rayu pod koniec 2010 roku.
Pierwszy raz w historii na taką skalę można było zobaczyć Marillion w pełnym składzie grającego utwory akustyczne i to w nowych aranżacjach a grali w przeróżnych miejscach, nawet w jaskini. Mógłby ktoś wpaść na pomysł aby zagrali w Polsce w Wieliczce, ale Polska jako jedyny kraj posiadający tak wielką rzesze Fanów nie była uwzględniona na tej trasie a wina spoczywała po stronie agencji, która kompletnie nie zna się na ich muzyce i nie ma żadnego wyczucia w tym. Na święta ukazuje się wspomniany wcześniej koncert z Kolonii w 2008 roku na DVD, za darmo, dla Fanów pod choinkę.

2010
Rok 2010 zaczyna się od myślenia Marillion nad nowa płytą jednak efekt będziemy mogli dopiero usłyszeć na przełomie 2011/12 roku. Marillion kończy trasę Less is More dwoma koncertami w; Istambule w Turcji oraz w Lousada w Portugalii. Marillion na wiosnę drugi raz z rzędu organizuje wielką wyprzedaż w Ranket Rekord, tym razem głównie albumów koncertowych i z serii the making of, która praktycznie została wyprzedana. Transatlantic podróżuje po świecie, po USA i Europie i trafia do Poslki na koncert w Poznańskiej Arenie 6 maja. Zespół koncertuje po 3h, koncert Polski także wyjątkowy ale znów sale nie pękały w szwach. Pojawiają się pierwsze informacje o; koncercie w Polsce w ramach Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty koło Słupska, który ostatecznie odbył się 14 sierpnia a zespół zaprezentował się w wspaniałej formie, grająć m.in. ; The Invisible Man, Cover My Eses, Slainte Mhath, His Strange Engine, czy suite kończącą Holidays In Eden, mamy także zapowiedz i uruchomioną sprzedaż biletów na Marillion Weekend 2011, który odbędzie się tym razem w trzech krajach jak się ostatecznie okazało w; Holandii (pełno wymiarowa impreza z noclegiem), w Kanadzie oraz w Wielkiej Brytanii bez noclegu. Marillion Weekend w Holandii po kilku tygodniach sprzedaży się wyprzedał a zainteresowanie tymi imprezami przerosło wszystkich oczekiwania i zespół zdecydował się na dodatkowy Weekend w Wielkiej Brytanii i tak mamy imprezy w marcu, kwietniu i maju 2011 a cała impreza będzie pod znakiem rocznicy wydania albumu Holidays In Eden. Na wiosnę Steve Hogarth dał o sobie znać w postaci wydanej składanki koncertowej „Natura Selection” zawierającej występy z ubiegłych lat, praz zagrał trzy urodzinowe koncerty 14/15/16 maja w London, Liverpool, oraz w Sheffield. Co ciekawe Steve wyprodukował też koszulki z napisem happy birthday i zachęcał na przyjście w nich na koncerty.

 

Wszystkie koncerty ukazały się także w ramach H download i można je ściągnąć ze strony za niewielką opłata. Jeszcze w Listopadzie Steve planuje koncert w Dublinie w Irlandii. Podczas wakacji, prócz odpoczynku zespół zagrał na kilku europejskich festiwalach; Rock In Rio w Madrycie w Hiszpanii, ExProg w Mogliano Veneto we Włoszech, The Assembly – Leamington, High Voltage Festiwal w Londynie w UK, w Legens of Rock Festiwal w Słupsku w Polsce oraz w Lorelei w Niemczech. Koncert w ramach High Voltage Festiwal, został wydany na albumie koncertowym pod tym samym tytułem zaraz po koncercie. Ukazał się także kolejny Sammler, tym razem wyjątkowy, całkiem nieźle nagrany, zawierający wybrane utwory z trasy Less is More i zapowiada wydanie Blue-Ray z tej trasy. Także Transatlantic wydaje wspaniałe wydawnictwa w postaci trzech swoich płyt studyjnych wraz z bonusami na trzech płytach winylowych każda.
Wreszcie na jesieni odbywa się długo oczekiwana i zapowiadana trasa Marillion jako suport Deep Purple po Niemczech. Marillion zagra tylko po 1h i wyprodukował z tej okazji specjalne damskie, purpurowe koszulki wraz z nowym logiem. Koncertów będzie aż 13! Trier, Frieburg, Mannheim, Memmingen, Munchen, Nurnberg, Berlin, Rostock, Braunschweig, Oldenburg, Hamburg, Essen, oraz Stuttgart. Na koniec roku ukaże się także tradycyjnie Christmas CD (a może DVD) dla Fanów pod choinkę.
Zespół na rok 2011 planuje prócz Marillion Weekend, także pod koniec roku trasę promującą nowy album.

Była to historia niezwykłego zespołu, jakim był i jest nadal Marillion. Grupa, która przez lata nie schodziła poniżej pewnego poziomu oferując wspaniałą wartościową muzykę jednocześnie wciąż zaskakując swoich fanów. Wystarczy przypomnieć tak wielkie płyty, jakimi były; Misplaced Childhood, Brave, Afraid Of Sunlight, Marbles czy wreszcie Happiness is the Road, aby ujrzeć niezwykle wielki wkład, jaki Marillion wniósł zarówno do muzyki progresywnej jak i całej rozrywkowej...