HISTORIA cz. IV

2010-03-20 00:09

Historia Marillion (część 4)

Na początku 2006 roku do sklepu internetowego trafiło długo oczekiwane podwójne wydawnictwo DVD Colour ANd Sound, które dokumentowało całą europejską część trasy Marbles. Nie zabrakło także fragmentów z Polski, głownie z Krakowa, choć Bydgoszcz przez sekundę także jest widoczny. Skoro jesteśmy przy wydawnictwach w tym roku ukazały Się także; kolejna z srerii making of czyli Unziped-the making of anoraknophobia, albumy Smoke oraz Mirrors, które dokumentują pozostałą cześć Marillion Weekend w Butlins oraz na sam koniec roku coś dla polskich fanów na święta zespół wysyłał album koncertowy z zapisem Wianków w Krakowie. Właśnie 24 czerwca 2006 roku Marillion zagrał jedyny koncert w tym roku podczas corocznej imprezy Wianki w Krakowie, na który przyszło blisko 200 000 widzów zupełnie przypadkowych, choć nie zabrakło także fanów Marillion, którzy przyjechali z całego świata. Zespół zaprezentował typowy best-of, jednak na uwagę szczególnie zasługuje fakt że scenę od fanów oddzielało zakole Wisły a nad wszystkim czuwał cień Wawela, co dawało niesamowity efekt. Steve Hogarth starał się rozruszać tak zróżnicowaną i wielka publicznością co faktem oddzielenia go od nich Wisłą dawało jeszcze trudniejsze zadanie. Na samym początku koncertu skierował do nich słowa; 'jeśli nie wiecie co to jest Marillion, to jesteśmy takim nowym U2', tych słów nie było na płycie jednak pokazywały jak wyjątkowy to był wieczór. W 2006 roku także Steve Hogarth rószył w samotna trasę pod szyldem H-Natural, podczas, której prezentował utwory solowe, z Marillion, a także z czasów Europeans oraz How We Live. Zawitał także do Warszawy dając wspaniały koncert, obiecany tej publiczności podczas trasy Marbles, kiedy nie mogli tutaj zagrać z Marillion, ale już wiemy że już w tym roku wystąpią wszyscy razem.


W takim właśnie stylu weszliśmy w rok 2007, który przynosi nam nową długo oczekiwaną płyte Marillion Somewhere ELse oraz już w marcu nowy singiel. Jednak jeszcze wcześniej zobaczyć będziemy mogli zespół podczas specjalnych spotkań, gdzie bedziemy mieli okazje wysłuchać w całości nowego albumu i porozmawiać z nimi. Takie wydarzenie bedzie także w Polsce w warszawskich Hybrydach 15 lutego. Jaka będzie ta płyta? czy dorówna poprzedniej? czy zespół zdobędzie od dawna zasłużoną światową rozpoznawalność? dowiemy się już w krótce a spotkamy się wszyscy na kolejnych koncertach Marillion w naszym kraju, które odbeda się 21 maja w Poznaniu, 22 w Warszawie oraz 23 w Krakowie. Zespół ma zaplanowaną narazie tylko europejską część trasy jednak niewykluczone że pojedzie dalej....   Okazało się że płyta jest nie tylko udana, ale także Marillion przyjechał do Polski nie na 3 ale na 5! Koncertów. 21 maja mieliśmy okazję zobaczyć zespół w niezwykle ciasnej i dusznej Sali w Poznaniu, do tego zespół pokazał się w niezwykle ciężkich i ciepłych strojach jednak sam koncert był niesamowity o naprawdę dużej dawce energii. Tego samego dnia pokazali się w Poznańskim Empiku. Podobny scenariusz miał miejsce następnego dnia w Warszawie. Zespół przyjechał tu po 12 letniej przerwie i dał wieczorem naprawdę niezwykły koncert, który ukazał się na albumie z serii Front Row Club pod numerem 38 w sierpniu 2007 roku. Wśród utworów fani dodatkowo dostali m.in. akustyczne wersje Waiting to Hapten, Cover My Eses, Mano f a Thousand Feaces czy także niezwykły utwór the Release, który niezwykle rzadko jest grany na koncertach. 23 maja Marillion dał po raz drugi akustyczny koncert na Rynku, który był transmitowany na żywo na portalu Onet.pl przez ekipę TVN, po czym dał standardowy występ w Klubie Studio. Zespół wyjechał na chwilę z Polski, po czym wrócił znów do Warszawy. Ich ciężarówkę ze sprzętem można było spotkać tym razem na ulicy Złotej, gdzie w starej kamienicy dali koncert dla kilku szczęśliwców zaproszonych przez Roxy FM na najmniejszy koncert Świata. Był to bardzo niezwykły koncert, gdyż w pokojowych warunkach zespół zagrał dla tych ludzi koncert elektryczny w pełnym składzie przy normalnym koncertowym oświetleniu. Szkoda tylko że mimo tego wielkiego szumu jaki był wokół tego koncertu, mogło go obejrzeć tak mało osób a przede wszystkim ten koncert nadal nie doczekał się wydania ani na CD ani na DVD a już były z tej serii wydawane koncerty. Tak więc 99,9% Fanów Marillion w Polsce mogło się obyć tylko smakiem.

 

 Zespół ruszył dalej w trasę po Europie. Na jesieni ukazały się wyjątkowe dwa wydawnictwa koncertowe Friends oraz Family, pochodzące z ostatniego Marillion Weekend z lutego 2007 roku. Pod koniec roku zespół wyjechał jeszcze w świąteczną mini trasę po Europie Snow where else tour, z której wydał kolejny Web free Marillion Christmas CD, oraz wydał koncert zarejestrowany na sam koniec trasy Somewhere Else w Londynie na DVD Somewhere In London. W 2008 roku. Marillion na dobre zabrał się za nagrywanie nowej już piętnastej płyty. Do początku lutego Fani mogli zakupić ten album w przedsprzedaży i znaleźć się na liście osób które współfinansowały nagrania, która została wydana w książeczce Specjalnej Edycji Happiness Is The Road. Wtedy album nazywał się jeszcze Calling the Faithfull. Album Happiness is the Road zaczął powstawać już po wydaniu Marbles, jednak Steve po rozstaniu z żoną nie chciał jeszcze pracować dalej na tą płytą i nagrali Somewhere Else. Album dwu płutowy zawiera cos w rodzaju koncept albumu na pierwszej płycie oraz luźne piosenki na drugie. Same teksty są bardzo osobiste dla Stevea a płyta nie od razu zdradza swój urok. Zanim jednak ta płyta ukazała światło dzienne, zespół zapytał się fanów czy chcieli by kupić ich płytę w jeszcze bardziej limitowanym wydaniu, zobaczymy co nam zespół szykuje, jeszcze taka płyta się nie ukazała. 

   

Poprosili także Fanów oto by nagrali teledysk do singlowego Whatever is Wrong with You a zamian dostaną nagrodę pieniężną. Kolejnym nie konwencjonalnym posunięciem było udostępnienie płyty za darmo w sieci. Zespół usprawiedliwiał to faktem że to zwiększy promocje i więcej ludzi sięgnie po płytę. 29 września zespół niespodziewanie pokazał się w Polsce na koncercie akustycznym w Trójce w Sali imienia Agnieszki Osieckiej. Wyjątkowy koncert rozpoczął się o godzinie 23 bo Steve spóźnił się na samolot prze korki w Londynie a skończył się następnego dnia…  Marillion zagrał chyba wszystko co najlepsze ma na takie koncerty. Na 20 października wyznaczona została data wydania Happiness is the Road i wszyscy także ci którzy ją zamówili rok wcześniej mieli okazję poznać tę płytę na dobre. 8 listopada 2008 wystartowała trasa Happiness is the Road a zespół ma zamiar nagrywać i udostępnić za niewielką opłatą na stronie wszystkie koncerty jakie zagrają na tej trasie. Jeden z nich z Londynu ukaże się w limitowanej wersji digipack o limitowanej ilości pod koniec listopada. Także pod koniec listopada ukaże się box live Early Stages Official Bootlegs 1982-1987. Sześcio płytowe wydawnictwo wyda EMI a Fani mogli także kupić ten album w przed sprzedaży i dostać w prezencie plakat z autografami tamtego składu Marillion. Na koniec roku Marillion szykuje dla Fanów kolejną płytkę Web Free Christmas 2008 Pudding on the Ritz, na której znajdą sięnagrania z sesji nagraniowej do Happiness is the Toad a już w lutym będzie można usłyszeć i zobaczyć zespół na żywo w Polsce. Marillion zaczyna trasę w Polsce 9 lutego w Krakowie w Hali Wisły, następnego dnia będą w Warszawie w Stodole a 11 lutego będą pierwszy raz ze Stevem Hogarthem w Gdańsku w Centrum Stocznia Gdańska. Jak będą wyglądały koncerty?, na ile w rzeczywistości Marillion przyjedzie koncertów do Polski? Na trzy a może więcej… przekonamy się już wkrótce. Na razie możemy się cieszyć nową płytą Marillion, która jest naprawdę wyjątkowa. Utwory takie jak This Train is My Life, Wrapped Up In Time, Trap the Spark, A State of Mind, Happiness is the Road, The Man from the Planet Marzipan, Asylum Satelite #1, Whatever is Wrong with You czy Real Tears for Sale już przeszły do historii…