HISTORIA cz. III

2010-03-20 00:04

Historia Marillion (część 3)

Marillion wreszcie zaczął odnosić sukcesy, warto jest także wspomnieć o tym, że nie jest to wcale zasługą EMI, z która Marillion ponownie na chwile się związał. Raczej możemy tu powiedzieć o większej roli fanów, jaką zaczęli oni pełnić. Rozpoczął się okres, w którym Marillion zaczął po cichu tworzyć dzieło swojego życia. Zanim fani otrzymali kolejny list z zapytaniem o kolejny studyjny album, Marillion zorganizował wspaniałą imprezę Marillion-Weekend 2002, na której w całości zagrał Brave, czego możemy się przekonać na wydanym w tym samym roku DVD, następnie mogliśmy już w roku 2003 pojechać na kolejną tego rodzaju imprezę tym razem, aby usłyszeć w całości Afraid Og Sunlight oraz dodatkowo kompozycje, które za rok trafiły na kolejny studyjny album. Ten koncert również trafił na wydane w roku 2003 DVD pod tytułem Before Firs Light, które na dodatek trafiło do księgi rekordów Guinessa, jako najszybciej wyprodukowane DVD (63 minuty i 29 minut). Także w roku 2003 do sklepów trafiła kolejna oficjalna kompilacja podsumowywująca dwadzieścia lat Marillion.


1 września 2003 roku rozpoczęła się wielka kampania promocyjna mająca na celu ogłoszenie wszystkim, wokół że oto nadchodzi wielkie dzieło Marillion, które nazwane zostało Marbles. Fani od razu zostali poinformowani, że mogą zakupić do końca roku niezwykłą wersje tej płyty, która nie tylko będzie albumem dwu płytowym, który do sklepów trafi w swej krótszej wersji, ale także fani dostaną wspaniale wydaną ze 128 stronicową książeczką, w której będzie nasze nazwisko jako dowód, że bierzemy także udział w tej promocji, ponieważ właśnie pieniądze uzyskane za tę niezwykłą wersji płyty trafią na produkcje rożnych gadżetów, plakatów, ulotek, oraz pozwolą na przyszłe wydanie singli, nagrania teledysków, oraz trasę promującą album. Oczywiście sam Marillion bardzo wiele wyłożył od siebie funduszy na tę kampanie a kolejne sukcesy pozwalały na zwiększenie jej efektywności. Album Marbles do sklepów trafił 3 maja 2004 roku. Fani jednak, którzy zakupili specjalną wersje tej płyty, dostali ją niemal miesiąc wcześniej. Na marzec zaplanowana była specjalna trasa, na której członkowie zespołu promowali album. Przyjechali także do Warszawy gdzie w jednym ze sklepów prezentowali album dla zamkniętej publiczności oraz pojawili się w różnych programach oraz w Internecie odpowiadali na pytania fanów. 19 kwietnia do sklepów trafił singiel Youre Gone, który w efekcie dotarł aż do 7 miejsca brytyjskiej listy przebojów. Sam album spotkał się wręcz z entuzjastycznymi recenzjami niemal od razu okrzyknięty został albumem wybitnym. Także odniósł wielki sukces przypadając do gustu nie tylko starym fanom, ale także zupełnie nowym. Marbles to nie tylko najlepsza płyta ze Stevem Hogarthem, ale także triumfalny powrót zespołu na listy przebojów i długie trasy koncertowe po całym świecie. W 11 utworach Marillion zawarł magię i piękno w szczerej i wspanialej muzyce, która zabiera nas w najdalsze zakątki świata oraz we wspomnienia z dzieciństwa Stevea Hogartha. Album pełny, dwu płytowy oprócz wspaniałych kompozycji takich jak rozpoczynający Invisible Man, który trzyma nas w napięciu do ostatniej chwili, czy przepiękny Fantastic Pleace, uroczą Angeline, przebojowe Youre Gone oraz Dont Heart Yourself, które trafiło na singiel 12 lipca wraz z towarzyszącym mu teledyskiem, jakie Marillion zagrał podczas wizyty w Polsce, czy przepiękny monumentalny, Neverland, także niesamowitą kompozycje Only Unforgivable Thing czy np. niezwykle długą i rześką Ocean Cloud o wspaniałej historii pewnego człowieka, który o własnych siłach przepłynął Ocean Atlantycki... Marbles to wspaniałe dzieło oraz sukces grupy Marillion, która z początkiem maja wyruszyła na światowe tourne, podczas którego zawitała także do Polski na właściwie trzy wspaniałe koncerty; w Bydgoszczy w Filharmonii Pomorskiej, która posiada najlepszą akustykę w Europie, co jeszcze dodało smaku całemu występowi, oraz dwa razy w Krakowie raz akustycznie na Rynku oraz następnego dnia wieczorem w Hali Wisły grając już normalny koncert.


Właśnie podczas tych koncertów zarejestrowali teledysk do singla, który trafił do sklepów na koniec trasy po Europie, po której Marillion ruszył na podbój USA. W sierpniu w USA ukazał się także Marbles, który spotkał się z równie entuzjastycznym przyjęciem. Na jesień zapowiadane było kolejne wydawnictwo związane, z Marbles, mianowicie DVD, dokumentujące występy w londyńskiej, Astorii, które kończyły europejską część tourne. Wydawnictwo Marbles On The Road, które w Polsce miało premierę 21 października na specjalnych pokazach w sieci kin Multikino, do sklepów trafiło 25 dnia miesiąca. Było ono sprzedawane w dwóch wersjach; jedno oraz dwu płytowej, ta druga dostępna była tylko za pośrednictwem Internetu. Zawierała ona dodatkowo dalszą część koncertu z drugiego dnia oraz fragmenty występu Marillion podczas imprezy Weekend 2003, kiedy to właśnie zagrali po raz pierwszy przed publicznością cztery kompozycje z Marbles. Wydawnictwo to także zawiera inne wersje teledysków, gdzie na Dont Heart Yourself możemy zobaczyć także fragmenty z koncertu w Bydgoszczy. Koncerty na tej trasie były dość niezwykłe, ponieważ podzielone były na dwie części. Podczas pierwszej części prezentowana była zwykła wersja, Marbles, natomiast podczas drugiej pozostałe utwory głównie z albumów Holidays In Eden, Brave oraz Anoraknophobii. W roku 2004 a właściwie pod koniec zostało wydane niezwykłe wydawnictwo pod tytułem Remixomatosis, które było nagrodą oraz zwieńczeniem wielkiego konkursu, jaki Marillion zorganizował wśród fanów na przeróbkę albumu Anoraknophobia. Trafiły one na dwu płytowy album oraz na świąteczny album wysyłany członkom The Web na całym świecie. Kolejny rok 2005 dla Marillion rozpoczął się także kilkoma niezwykłymi koncertami. Obok kilku występów akustycznych 9 marca Marillion zagrał koncert charytatywny w Aylesbury, z którego dochód trafić ma na pomoc dla ofiar, Tsu Nami. Zresztą już wcześniej Marillion organizował rożne aukcje na rzecz tego kataklizmu np. oferując obiad, który można było zjeść z zespołem lub naukę gry na perkusji u Iana. W dniach 11-14 marca organizowana jest wielka impreza Marillion-Weekend 2005, na którą zjechali fani z całego świata, razem blisko dwa i pól tysiąca. Na tej imprezie Marillion po raz pierwszy zagrał całą, pełną wersje Marbles i ma zamiar uwiecznić to wydarzenie na planowanym na rok 2005 koncertowym wydawnictwie CD.


Także w marcu ukazało się niezwykle wydawnictwo 4 DVD zawierające nagrania z Weekendu z 2002 roku oraz towarzyszy mu dwu płytowe nagranie na CD. Szykuje się także wydanie pięciokanałowe Marbles oraz DVD dokumentujące calą zeszłoroczną trasę. Na rok 2005 swoją kolejna solowa płytę zapowiada także Steve Hogarth. Natomiast Steve Rothery planuje swoje pierwsze koncertowe wydawnictwo, które zostało nagrane podczas jednych z występów dla fanów na imprezie Marillion Weekend. Tak wiec najbliższe losy Marillion maja się bardzo dobrze, popularność, jaka zdobyli wspaniałym albumem, który jednocześnie udowodnili ze stać ich na tak wiele pozwala im optymistycznie patrzyć w przyszłość. Marillion wreszcie znalazł niszę, w której zarówno zespól jak i fani czują się doskonale. Kolejnego albumu Marillion możemy się raczej spodziewać w 2006 a może na początku 2007 roku, a zespól obiecał, ze następny koncert w Polsce zagrają w Warszawie, więc możemy być z tego podwójnie zadowoleni... Zespół obietnice dotrzymał już 22 maja 2007 roku przyjedzie na koncert do Warszawy promując swój najnowszy album Somewhere Else, który ukaże sie 9 kwietnia, prócz Warszawy odwiedzi także Poznań, w którym ostatni raz grał podczas koncertów promujących album Afraid Of Sunlight w 1995, oraz Kraków do którego przyjeżdża regularnie. Jednak zanim to nastąpi od początku 2005 roku w Marillion wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy, wydali kilka kolejnych albumów koncertowych i zagrali kilka koncertów, jednak najważniejszy był proces powstawania nowego albumu, który trwał podobnie długo jak to miało miejsce przy okazji Marbles. Jeszcze w 2005 roku ukazał sie na rynku podwójny album koncertowy Marbles By The Sea, który rejsetrował pełne wykonanie albumu Marbles podczas Marillion Weekend w Butlins. Był to jedyny raz kiedy można było na własne oczy obejrzeć wykonanie całych dwóch płyt Marbles, podczas trasy zespół grał tylko jego skróconą wersje jaka trawfiła do zwykłych sklepów. Jednak najważniejszym wydażeniem tego roku była trasa Los Trios Marilos, gdzie zespół podróżując po całym świecie, choć niewielką ilość dał koncertów, jednak były one wyjątkowe ponieważ zespół, grał koncerty akustyczne i to tylko w trójke; Steve Hogarth, Steve Rothery oraz Pete Trewavas. W przyszłości zespół planuje wydanie DVD z tej trasy jednak miał się już ukazać pięciokanałowy albym Marbles jednak doczekaliśmy się jedynie na jesień 2006 roku wydania tego albumu w wersji Vinylowej w nakładzie 500 sztuk numerowanych i sprzedawanych za pośrednictwem internetowego sklepu Marillion Racket Records. Także w roku 2005 do sklepów na całym świecie trafiła ścieżka z wydanego już wcześniej DVD Marbles On The Road, pod tytułem Marbles-Live jednak zawierała tylko pierwszą część koncertu oraz jako bonuz utwór Estonia.